בטון דקורטיבי

  • בית
  • בטון דקורטיבי
image

המונח בטון דקורטיבי נשמע תלוש מהמציאות ללא מעט אנשים שלמדו לחשוב על בטון כחומר אפרורי וקר, מחוספס וגס, המיועד למבנים תעשייתיים וכל קשר בינו ובין עיצוב אינו קיים. אלא שהגדולה של עולם העיצוב היא למצוא את הדרך להפוך כל חומר גלם, בוודאי כזה עם יתרונות עצומים כמו בטון, לשמיש לעבודה וניתן לעיצוב. הנחת העבודה הזאת הולידה את המושג בטון מוחלק, תהליך החלקה ופילוס של הבטון שהופך אותו לחומר המתאים לעבודה ולעיצוב בתחומי ריצוף, חיפוי קירות, יצירת נישות וחוצצים בחלל, ריהוט גינה ועוד מגוון אפשרויות.

השימוש בבטון דקורטיבי החל עם פיתוח שיטת הבטון המוחלק, כאשר נולדה התובנה כי אפשר ליהנות הן מחומר גלם גמיש ונוח לעבודה, הן מאיכות ועמידות החומר לאורך זמן והן מרמת גימור ואפשרויות עיצוב מרהיבות במראה יוקרתי.

בטון מוחלק מזוהה כיום בעיקר עם שיטת הריצוף הדקורטיבית. מדובר ברעיון שנולד בתחום העיצוב של מבני יוקרה ומבנים שנועדו לאכלס כמויות גדולות של אנשים ולאורך שנים רבות, מה שמחייב דרגת עמידות גבוהה. לא ניתן שלא להיזכר בשיטת הפל–קל שהביאה את אסון ורסאי. הרצון והחובה להימנע מאירועים מצערים דומים הביאה מהנדסים ומתכננים לחפש חומר חזק ועמיד המתאים לתנועה מוגברת ללא חשש וסיכון. בטון הוא מהחומרים החזקים שקיימים בין חומרי עבודות הבניה ובו נהוג היה לעשות שימוש לבניית מקלטים וחדרי ביטחון שיהיו מוגנים מפני חומרי נפץ בעתות מלחמה. האפשרות להחליק את הבטון ופיתוח הצבעים העמידים והמשמרים הביאו לאפשרות לראות בבטון כחומר גלם עיצובי המעניק שלל אפשרויות ומשמש כחומר ביד היוצר.

אולם לא רק ריצוף יוקרתי המגיע כיחידה אחת בצבעים מרהיבים ויוקרתיים או באמצעות בטון מוטבע המציע שלל דוגמאות ומקום ליצירתיות ניתן לעשות בחומר הגלם בטון מוחלק. לא לחינם הוא זכה לתואר בטון דקורטיבי. הבטון מגיע רטוב וגמיש ובזכות תכונה זו מאפשר יצירה של ריהוט, נישות עבודה, מטבחים, משטחים, חיפוי קירות ועוד. בתחום עיצוב החוץ בטון מוחלק הוא ממש עולם שלם של יצירה לגינות ולמרפסות. בזכות עמידותו הגבוהה מעצבים נוהגים לעשות בו שימוש החל מיציקת בריכות שחיה ובריכות נוי, המשך בעבודות תיחום גינות נוי וכלה בבניית ריהוט חוץ: ספסלים, שולחנות ופינות ישיבה. על מנת להשלים את העיצוב בבטון דקורטיבי, נכון ומומלץ לשלב את הבטון עם חומרים נוספים דוגמת עץ, זכוכית ואף טקסטיל.

חשוב לדעת כי עבודה עם בטון מוחלק ויצירת עיצובים דקורטיביים בבטון לכל שימוש שהוא מחברת בין עבודה מקצועית לבעלי ניסיון רב, ובין יכולת אומנותית של ממש. עבודת החלקת הבטון על מנת להביאו למצב בו הוא ישר כפלס ללא חריצים וזיזים, פיסול בבטון, חיפוי קירות, הטבעת דוגמאות, כל הללו מחייבים ראייה יצירתית של החלל המוגמר תוך שילוב הבטון עם שאר האלמנטים המאפיינים את עיצוב החדר, למראה מושלם.