בטון אדריכלי

  • בית
  • בטון אדריכלי
image

עולם האדריכלות ועיצוב הפנים אינו מרפה מחיפוש אחר חומרי גלם חדשים שיתנו מענה לצרכים המתפתחים ומשתנים בתחומי העיצוב. מטבע הדברים לכל חומר הקיים בתחום יתרונות וחסרונות, והמטרה היא למצוא את החומר המתאים לכל היבט עיצובי שייתן מענה פונקציונאלי שימושי, יספק עמידות גבוהה וחוזק, יאפשר גמישות ושינוי בעיצוב ויעניק את המראה הרצוי על פי שלל האלמנטים העיצוביים המתוכננים. מתוך כל הדרישות הללו, נולד הבטון כתגלית החדשנית בתחום האדריכלות, לאחר שנות נידוי למבנים תעשייתיים בלבד.

הבטון הוא חומר חזק במיוחד ועמיד לאורך עשרות שנים, אשר בגימור נכון אינו מצריך תחזוקה רבה, ופיתוחים חדשים לצורות העבודה עמו שנולדו בשנים האחרונות הפכו אותו גם לחומר גלם גמיש הניתן לעיצוב בשלל גוונים, תבניות ודוגמאות. הפרדוקס בין חוזקו של הבטון לגמישות העיצובית שהוא מביא נולד מתוך ההבנה כי הבטון טרם ייבושו הוא חומר רך וגמיש הנמצא כחומר ביד היוצר.

בטון אדריכלי הוא פיתוח של חומר הגלם, אשר באמצעות שיטות החלקה ייחודיות ופיתוח צבעים מתאימים לבטון אשר גוברים על האפרפרות הטבעית שלו, מאפשר שימוש בבטון כמעט לכל צורך עיצובי בתכנון ויישום החלל. בטון מוחלק מאפשר ריצוף מרהיב ויוקרתי ביחידה אחת, ללא צורך בהנחת והדבקת אריחים על המשטח, ובצבעים שונים המאפשרים מראה יוקרתי ומרהיב, ססגוניות עשירה, מראה ביתי חמים ועוד. באמצעות בטון מוטבע מנצלים את גמישות החומר להטביע בתוכו תבניות שונות וליצור דוגמאות מעניינות אשר מאפשרות עיצוב ייחודי ויציאה מהמקובעות.

לא רק בתחום הריצוף ניתן לעשות שימוש בבטון אדריכלי. חיבור בין חללים וגבהים באמצעות מדרגות בטון, עיצוב נישות דקורטיביות, משטחים למטבח כגון אי המחבר בין רהיט מבטון לצד חומרים נוספים כמו שיש או זכוכית ואפילו כיור מבטון. יציקות בטון מאפשרות יצירת מדפים ופינות עבודה פונקציונאליות באמצעות בטון אדריכלי, חיפוי לקירות בשכבת בטון דקיקה על מנת להגיע למגוון העיצובים שהוא מציע וליהנות מהתמיכה והיציבות של חומרי הבטון.

גם בתחום עיצוב החוץ ניתנה במה של כבוד לבטון האדריכלי. ריצוף שבילים בבטון מוחלק ועיצובם בבטון מוטבע, יציקת עמודי תמיכה או עמודי נוי, הנחת הגבהה לפינות ישיבה ואירוח בגינה ובמרפסת, יצירת שטח תוחם מבטון מעוצב סביב ערוגות נוי או עצי פרי ואפילו עיצוב ריהוט ישיבה לגינה דוגמת ספסלים או תשתית לספות מבטון וחיבורו בהמשך עם מוצרי טקסטיל להבטחת נוחות מרבית. חשוב לציין כי בשל משקלו הכבד של הבטון במקרה בו בוחרים ליצוק ממנו ריהוט– אל פנים הבית או אל השטחים החיצוניים, כדאי ליצור פתרונות ניוד שיקלו על העברת הריהוט ממקום למקום כגון גלגלים מופנמים. במידה ומדובר בריהוט קבוע כגון מזנון יצוק יש לוודא שמבחינה אדריכלית הקיר חזק מספיק לתמוך ולשאת את משקלו הרב של הבטון.

שימוש בבטון מוחלק לעיצוב הבית על ידי תכנון ועבודה עם בטון אדריכלי הוא דרך איכותית להעניק לבית נוכחות ומראה יוקרתי לאורך זמן.