החלקת בטון

image

לאורך השנים התקיימה אנטיתזה גמורה בין תפיסת הבטון כחומר איכותי, עמיד וחזק במיוחד, לבין ההימנעות משימוש בו בשל חזותו האפרפרה והקרה. בטון היה מזוהה עם מבנים תעשייתיים, מקלטים ובניה פנימית, ולא היה לו מקום בעולמם של המעצבים מאחר ולא נתפס כדקורטיבי. החלקת בטון היא שיטה ייחודית שפותחה על מנת לגשר על אותה אנטיתזה, ולאפשר את השימוש בבטון וביתרונותיו מבלי לפגוע בהיבט החזותי של המבנה.

שיטת החלקת הבטון צלחה כל כך, שכיום בטון מוחלק נתפס לא רק כדרך לריצוף איכותי ועמיד, אלא ובעקר כאלמנט המשרה יוקרה ומעניק מגוון סגנונות עיצוב בידי מעצבי הפנים והאדריכלים. מאחר ומדובר במשטח אחיד ולא באריחים המונחים על גבי הקרקע, אפשרויות העיצוב הן אינסופיות. לאחר פעולת ההחלקה של הבטון וטרם ייבושו, מהווה המשטח מצע ליצירה כחומר ביד היוצר. ניתן לחרוץ בו דוגמאות וציורים, להטביע בתוכו שבלונות שונות של צורות, לחרוץ אותו לריצוף בדומה לריצוף האריחים המסורתי ו/ או לצבוע את המשטח כולו בצבעים יוקרתיים חמים או קרים לבחירה, להשלמת המראה הסופי של החלל.

על מנת לקבל רצפת בטון מוחלק מושלמת ולהגיע לעיצובים והצבעים הרצויים, חשובה במיוחד פעולת ההחלקה ואיכותה. לאחר הזרמת הבטון ויציקתו על המשטח, תוך שמירה על הטמפרטורה הרצויה והמותאמת לעבודה עם בטון, מתחילים בפעולת ההחלקה. מדובר בעבודה מקצועית עם ציוד מקצועי ואין להתפשר על שלב זה בשום אופן. בטון שלא יעבור תהליך החלקת בטון כראוי עשוי להיות מסוכן, להותיר חזיזים ובליטות במשטח ולגרום לחוסר יציבות ואף נפילות ופציעות למבקרים במקום. על מנת להימנע מכך, יש לעבוד עם צוות מקצועי ומנוסה בהחלקת בטון, אשר מחזיק בציוד מקצועי איכותי. ההחלקה עצמה מתבצעת באמצעות מפלסת עדינה במיוחד המכונה הליקופטר, החוזר על הפעולה מספר פעמים עד להגעה לתוצאה הרצויה: רצפת בטון מפולסת לחלוטין.

יחד עם זאת, ישנה גם משמעות להחלקת יתר וחשוב להימנע ממנה. תהליך ההחלקה מתבצע בחום על מנת שהבטון לא יתייבש טרם השלמת הפעולה. חימום יתר של הבטון יביא לשינוי וחוסר אחידות בצבעו וייצור כתמים על המשטח, שיבלטו לאחר מכן עם כיסוי הבטון בשכבת בידוד וצבע.

בשל עמידותו הגבוהה של הבטון כמעט ולא ניתן לבצע תיקונים בעבודה לאחר השלמתה. כל חריץ, סדק, או זיז בולט יחייבו שבירה ופינוי של המשטח ויציקה והחלקה מחודשת של החומר. על מנת להימנע מעבודה כפולה, מייגעת ויקרה חשוב לוודא כי מזמינים בעלי מקצוע מן השורה הראשונה, אשר מתמחים בעבודה עם בטון בכלל ובעבודות בטון מוחלק, בטון מוטבע והחלקת בטון בפרט. אין כל מבוכה בלדרוש מבעל המקצוע לראות עבודות קודמות שלו ולהתרשם מאיכות עבודתו. דווקא בתחום זה לא מומלץ לקבוע את איש המקצוע על פי מחיר, מאחר ומדובר בחומר גלם יקר ובעבודה קפדנית ומקצועית ששכרה בצדה.