החלקות בטון

  • בית
  • החלקות בטון
image

יותר ויותר בעלי מקצוע בתחומי הבניה נתקלים במושג בטון מוחלק ובעיקר בשאלה האם במסגרת עבודות הבניה ו/ או השיפוצים שהם מבצעים ביכולתם להעניק עבודות מסוג זה. בטון מוחלק נועד לתת מענה בכל תחום בניה או עיצוב בו נדרש שילוב בין חומר איכותי ועמיד, לאפשרויות עיצוביות חדשניות ויוקרתיות. אין מדובר בעוד סוג של חומר גלם אשר ביכולתו של כל איש שיפוצים לרכוש ולהתנסות בו, אלא בחומר מורכב אשר על מנת להגיע עמו לתוצאות איכותיות יש ללמוד היטב את תכונותיו ולהכיר את המכשור ואופן העבודה המתאים לכל עיצוב ומטרה.

מהו אם כן בטון מוחלק?

בטון מוחלק, הוא בטון כחומר גלם אשר באמצעות שיטה ייחודית, מוחלק עד למראה של ריצוף נקי. בטון מוחלק הוא בעצם בטון רגיל ביציקה המוכרת אשר לו מתווספים פיגמנטים שנועדו לאפשר שליטה בצבעו, ובעודו במצב צבירה נוזלי ורטוב עובר החלקה באמצעות מכשור ייעודי ובטמפרטורה מותאמת על מנת לשמור על המרקם ועל הצבע עד לסיום פעולת ההחלקה. ניתן להחליק בטון באופן שיעניק לו מראה נקי ברמת גימור משתנה על פי הצורך, או ליצור בטון מוחלק במכשיר הנקרא הליקופטר, הוא מכשיר מוטורי בעל להבי מתכת ותנועתיות גבוהה שמקנה לבטון מראה חלק במיוחד. עבודה עם הליקופטר מותאמת במיוחד לביצוע עבודות ריצוף באמצעות בטון מוחלק.

בטון מוחלקיתרונות

לבטון מוחלק ישנן לא מעט יתרונות: גמישות עיצובית– שלל שיטות העבודה בבטון מוחלק ובאמצעות בטון מוטבע מאפשרות פתיחות ואינספור אפשרויות עיצוביות. מדובר בחומר גמיש בעל יכולת להכיל שלל סגנונות ומבחר רב של צבעים המתאימים לכל חלל ולכל מטרה.

עמידות גבוהה לאורך זמן רב– גם בתנאים סביבתיים קשים מן הרגיל. מתאים לריצוף חללים המיועדים לאכלס כמויות עצומות של בני אדם דוגמת אולמות אירועים, קניונים ומבנים מסחריים. עמיד בתנאי פנים ובתנאי חוץ לאורך זמן רב ומצריך תחזוקה נמוכה במיוחד.

יציקת בטון היא עבודה המתבצעת במהירות ביחס לעבודות ריצוף באמצעות אריחים.

שלבי החלקת בטון באמצעות מכשיר הליקופטר

יישור משטח העבודה והנחת רשת ברזל על המשטח. בעזרת היישור יהיה קל יותר להגיע להחלקה הרצויה ואילו רשת הברזל תסייע בתמיכה במשקלו הכבד של הבטון.

יציקת חומר הגלם המגיע במשאית עם מערבל בטון. במידה ומדובר בדירת מגורים או כל חלל אליו אין גישה למשאית ההעברה תתבצע באמצעות העברת הבטון בצינורות חמים.

החלקת בטון במכשיר הליקופטר– ההליקופטר הוא מכשיר ייחודי שבדומה למכונות פוליש עובד על להבים מסתובבים מה שהעניק לו את שמו. בשלב זה של ההחלקה גם מוסיפים את הפיגמנטים הרצויים לבטון על מנת להגיע לצבעים הרצויים בהמשך.

חריצת הבטון– מומלץ לחרוץ את הבטון בדוגמאות או הטבעה הן לצרכי עיצוב דקורטיבי והן על מנת למנוע ממנו צפיפות ולחץ שיגרום בהמשך לסדקים.

במהלך השלבים הנ“ל, לאחר היציקה, מרטיבים את הבטון כדי שלא יתחמם יתר על המידה.

לאחר החלקת בטון בהליקופטר, חריצת הבטון והתייבשותו נהוג למשוח את משטח הבטון בסילר אשר מקנה לבטון מראה מבריק ומונע ספיגה של מים. ניתן לצפות את רצפת הבטון באפוקסי כדי להקנות לה עמידות נוספת.