בטון מעוצב

image

כל מעצב מתחיל למד כבר בתקופת הכשרתו כי סוד ההצלחה של כל פרויקט עיצוב טמון בבחירת חומר הגלם. גמישות החומר, אפשרויות העיצוב הגלומות בו, היכולת לשנות את צבעו ולהגיע בעזרתו למראה יוקרתי במידת הנדרש, עמידות החומר והתאמתו לשימושים הפונקציונאליים של הפרויקט, עלות החומר ועוד פרמטרים קבועים ומשתנים אחרים.

השימוש בבטון כחומר גלם לעיצוב נשמע מפתיע לרבים, אולם מעצבים ואדריכלים אשר הכירו היטב את תכונותיו גילו חומר גמיש לעבודה ואיכותי, אשר אינו מצריך תחזוקה רבה, מתאים לעיצוב פנים ולעיצוב מרחבים חיצוניים כגון גינות ומרפסות, ובעיקר במגוון אפשרויות עיצוביות הנובעות ממבחר צבעים אקריליים עשירים במינרלים המעניקים לבטון כל חזות עיצובית שתבקשו ובשיטת הטבעה ייחודית ההופכת את הבטון למשטח עבודה נוח, כחומר גלם ביד היוצר.

באמצעות בטון מעוצב ניתן לרצף את הבית, לחלק אותו לנישות וחציצה בין חללים באופן דקורטיבי ומרשים, לעצב פסלים ורהיטים שונים לבית ולגינה, ליצור חיפוי לקירות המעניק מבנה חזק ויציב יותר לצד עיצוב ייחודי ומרהיב ובעצם פתיחות אינסופית ליצירתיות בעיצוב הבית.

מה שפתח את הדלת בעבור מבחר האפשרויות לעיצוב בבטון, הייתה שיטת העבודה הקרויה בטון מוחלק, באמצעותה ניתן היה לפלס ולהחליק את הבטון למשטח ישר למשעי, וכן פיתוח פיגמנטים ייחודיים לבטון המשתלטים על צבעו הטבעי האפרפר ומעניקים לו מראה וצבע חלק ויוקרתי, על פי בחירה כמובן.

בין השלב בו יוצקים את הבטון ולאחר החלקתו ועד לשלב ייבושו המוחלט, מדובר בחלון הזדמנויות עבור המעצבים לצקת, להטביע, לשנות ולהשפיע על התוצר הסופי. בין אם מדובר בריצוף באמצעות בטון מוחלק, חיפוי והטבעת דוגמאות על הקירות או עיצובים שונים לגינה, הבטון מהווה חומר עמיד וחזק במיוחד ובשל איכותו הוא מועדף על מרבית המעצבים. אחת מאפשרויות העיצוב בבטון נקראת בטון מוטבע, ובעצם מתייחסת לתהליך בו מוטבעות שבלונות מובנות בבטון בעודו רטוב וגמיש ומותירות בתוכו את הדוגמאות הרצויות עם סיום תהליך ההתייבשות של הבטון.

בטון מעוצב ניתן לראות גם בלא מעט שטחים חיצוניים, פרטיים או ציבוריים. בשל עמידות החומר עיריות ומועצות מקומיות נוהגות להזמין עבודות בבטון מעוצב בעבור גינות ציבוריות, יוצרים חוצצים בין אדניות ברחובות העיר ומעצבים גדרות ומעקות באמצעותו. גם אנשים פרטיים למדו כי באמצעות בטון מעוצב ניתן להגיע למראה יוקרתי ולהעניק למרחבי הבית חזות ייחודית ומקורית באופן שלא ניתן להשיג באמצעות חומרים אחרים.

עבודה עם בטון מעוצב מחייבת בעל מקצוע המשלב מקצועיות וניסיון עם הכרת חומר הבטון ותכונותיו, ובעיקר היכרות עם שיטות העבודה והמכשור עבור יצירת בטון מוחלק איכותי בגימור מושלם, וזאת לצד יצירתיות והיכולת לחבר עיצובים דקורטיביים לפונקציונאליות הנדרשת על פי אופי ומטרת השימוש בחומר. חשוב מאוד להכיר את תיק העבודות של בעל המקצוע המיועד ולא להתפשר על אנשי שיפוצים כלליים המניחים כי יוכלו לבצע את ה